ورمیکولیت؛ ماده معدنی پرکاربرد

ورمیکولیت و کاربرد های فراوان آن:

 

موارد استفاده از ورمیکولیت:

 • خوراک دام
 • قیر طبیعی با پوششی از نوار های ورمیکولیت
 • ورمیکولیت با فرآوری شیمیایی
 • حفاظت در مقابل آتش
 • لنت های اصطحکاکی
 • باغبانی
 • عایق بندی در فولاد و ریخته گری
 • بتن سبک
 • عایق سقف
 • مواد بسته بندی
 • ورمیکولیت فرآوری شده
 • محصولات نسوز
 • اشکال و بلوک های با پیوند سیلیکاتی
 • ورقه های پلاستیکی ورمیکولیت

 

خوراک دام:

ورمیکولیت سیال آزاد، نرم، استریل و جاذب است. این بدان معناست که این ماده بعنوان یک محیط حامی و حامل برای محدوده ی وسیعی از مواد غذایی مانند کنستانتره چربی، آماده سازی ویتامین و  شیره قند محسوب می شود. استفاده از ورمیکولیت بازده حجمی بالایی ایجاد می کند و با حفظ ویژگی های حاملی خود، حجم زیادی از مایع را جذب می کند، بنابراین باعث ساده شدن فرآیند مخلوط کردن با مواد دیگر می شود.

 

قیر طبیعی با پوششی از نوار های ورمیکولیت:

ورمیکولیت با یک چسبنده از قیر طبیعی پوشیده می شود و می تواند به عنوان پوشش سبک و خشکی برای سقف به کار گرفته شود. این نوع از پوشش ها دارای مزایایی از قبیل رسانایی حرارتی کم، محتوای رطوبت پایین، دانسیته کم و کاربری ساده است.

 

ورمیکولیت با فرآوری شیمیایی:

بهسازی های شیمیایی می تواند باعث افزایش یا کاهش ساختار ورقه ورقه ای ورمیکولیت شود و ذرات با نسبت ابعاد بسیار بالا تولید شوند. چنین پراکندگی نقش مهمی در پوشش هر دو محصول فیبری آلی و معدنی بازی می کنند. این بهسازی اساسا پایداری حرارتی فیبر ها را افزایش می دهد.

یک خانواده ی کاملا جدید محصولات ورمیکولیت می توانند با تغییر فرآیند های شیمیایی تولید شوند. با دستکاری شیمیایی، امکان تولید فیلم ها، کاغذ ها و پوشش های منعطف و ساخت افزودنی های مخصوص به صنایع مختلف وجود دارد.

پیشرفت ها در این زمینه تحقیقاتی نشان داده است که ممکن است ساخت ساختار های سیلیکاتی پیچیده در هنگام پلیمریزاسیون، آنالوگ های معدنی سیستم های پلیمری آلی با خواص منحصر به فرد، نظیر انعطاف پذیری و حفاظت در برابر آتش به وجود آورند.

مطالعه بیشتر:  نرم کننده ی حوله و لباس

 

حفاظت در مقابل آتش:

ورمیکولیت به عنوان ماده ای محافظ در برابر آتش شناخته شده است. محصولات ساخته شده از ورمیکولیت، از تابلو ها و صفحات ساخته شده در کارخانه گرفته تا پوشش های پیش مخلوط شده، برای کاربرد از اسپری کردن مکانیکی یا پوشش گذاری دستی این ترکببات بر روی ساختار ها و سطوح مختلف به دست می آید.

 

لنت های اصطحکاکی:

ورمیکولیت به طور گسترده ای در صنعت تولید لنت های اصطحکاکی به کار می رود (لنت های ترمز و کلاچ) و نقش مهمی را در این صنعت بازی می مند.

 

باغبانی:

یکی از پر کاربرد ترین موارد استفاده از ورمیکولیت به عنوان محیط کشت  در کشاورزی و باغبانی می باشد. از این ماده به طور گسترده در فرمولاسیون کود ها (معمولا ترکیب با کود یا الیاف گیاهان ) استفاده می شود. ترکیب ورمیکولیت با این کود ها، شرایط ایده آلی را برای رشد گیاه فراهم می کند. حضور ذرات ورمیکولیت در این کود ها باعث کمک به هوادهی  به خاک، بهبود حفظ رطوبت، و افزایش آزاد شدن پایدار کود از خاک می شود در حالی که خود ورمیکولیت باعث تولید و توزیع پتاسیم، منیزیم و تعدادی عناصر دیگر در خاک می شود.

نسبت هوا به آب برای مخلوط کود و ورمیکولیت برای تحریک رشد ریشه و همینطور تولید نهال های سالم ایده آل است. ورمیکولیت حین فرآیند تولید استریل می شود و اگر به شکل درستی ذخیره شود به بهسازی بیشتری برای استفاده در کود نیاز ندارد.

از ورمیکولیت همینطور می توان به عنوان حامل و توسعه دهنده ای برای کودها، حشره کش ها و علف کش ها استفاده کرد. از این ماده همچنین در مزارع کشاورزی برای پوشش دهی دانه استفاده شده است.

 

عایق بندی در فولاد و ریخته گری:

عایق حرارتی خوب، دانسیته کم، و خواص مقاومتی طبیعی آن در کنار راحتی کاربرد، از ورمیکولیت ها یک ماده بسیار مفید برای صنایع فولاد و ریخته گری ساخته است. از این ماده در فولاد ریخته گری داغ استفاده می شود تا میزان تلفات گرما را از شمش ها و سطل ها کاهش دهد و به طور کلی به عنوان یک عایق شل کننده مورد استفاده قرار می گیرد.

مطالعه بیشتر:  غلظت دهنده مایع ظرفشویی

 

بتن سبک:

بتن های ورمیکولیتی سبک هستند، خواص عایقی خوبی دارند و ذاتا در مقابل آتش مقاوم هستند. بتن های ورمیکولیتی می توانند در سقف و پوشش سقف و در ساخت بتن های پیش ساخته مورد استفاده قرار بگیرند. بتن های ورمیکولیتی همچنین می توانند برای عایق بندی دور بویلر ها و به صورت مواد در اطفاء حریق مورد استفاده قرار بگیرند.

 

عایق سقف:

از ورمیکولیت می توان بین تیر آهن های سقف جهت عایق سازی ساختمان استفاده کرد. خاصیت ایزوله سازی ورمیکولیت باعث کاهش چشمگیر اتلاف انرژی در هوای سرد می شود و در فصول گرم باعث خنک ماندن فضای داخلی می شود. از این ماده به عنوان جاذب و عایق صدا نیز استفاده می شود.

 

مواد بسته بندی:

ورمیکولیت ورقه ورقه ای یک محیط بسته بندی مفید محسوب می شود. نه فقط به خاطر سبکی، تمیز بودن و اینکه راحت به اطراف اشکال مختلف ریخته می شود، بلکه ورمیکولیت محافظی خوب در مقابل ضربات و شوک های ناشی از جابه جایی های نامناسب است.

با خاصیت جذب بالا، ورمیکولیت باعث از بین رفتن نشتی مواد مانند مواد شیمیایی سمی می شود. به این علت که ورمیکولیت ماده ای معدنی است، خطر اتش سوزی از طرف این ماده وجود ندارد.

ورمیکولیت همچنین می تواند به صورت مواد پر کننده در بسته بندی میوه ها، لامپ ها و دکمه ها مورد استفاده قرار بگیرد. ورمیکولیت به صورت طبیعی تجزیه می شود و بنابراین به راحتی قابل دفع می باشد. به دلیل نرم و غیر زبر بودن، از ورمیکولیت در ایزوله سازی و لایه گذاری در استخر های شنای پلاستیکی استفاده می شود.

 

ورمیکولیت فرآوری شده:

ورمیکولیت ممکن است قبل و بعد از ورقه ورقه شدن، به علت نیاز به اندازه ذرات مورد نیاز آسیاب شوند.

از چنین مواد آسیاب شده ای می توان در تولید پوشش های آنتی درام، رنگ های کنترل تراکم، واشر ها و سیل های با عملکرد بالا و  برای افزایش مقاومت حرارتی فوم های آلی و دیگر سیستم های پلیمری استفاده کرد.

 

محصولات نسوز:

ورمیکولیت برای عایق سازی در دماهای بالا و مقاوم در برابر سوختن، معمولا با سیمان آلومینا، خاک رس و سیلیکات ها ترکیب می شود تا محصولات بسیاری از ورمیکولیت، بسته به نوع و کاربرد که توانایی تحمل دماهای بالای ۱۱۰۰ درجه سانتی گراد را داشته باشند،تولید شوند.

مطالعه بیشتر:  فرمولاسیون نرم کننده حوله و لباس| خط تولید نرم کننده حوله و لباس

برخی از محصولات نسوز که با استفاده از ورمیکولیت ساخته شده اند، در زیر نشان داده شده است:

 • خاک رس خشک نشده اصلاح شده با ورمیکولیت، پیوند شده روی آجرهای نسوز
 • بتن های آلومینا با شکل پذیری بالا برای اهداف عایق بندی
 • آجر ها و قطعات و شکل های خاص پیوند داده شده با آلومینا
 • اشکال و محصولات عایق پیوند داده شده با سیلیکات

 

اشکال و بلوک های پیوند داده شده با سیلیکات:

از بلوک های عایق ورمیکولیتی متراکم می توان در کوره ها، شعله ها، سوزاندن گیاهان، بویلر ها، اجاق های سوزاندن چوب و هیتر های ذخیره کننده با دمای بالا به کار برد. استفاده از ورمیکولیت به عنوان جایگزینی برای آزبست یا فیبر های عایق معدنی به طور گسترده ای پذیرفته شده است. واحد ها از بلوک ساده تا اشکال پیچیده تغییر می کنند که برای اصلاح المنت های الکتریکی و تعمیر خرابی ها مورد استفاده قرار می گیرند.

 

ورقه های پلاستیکی ورمیکولیت:

ورقه های پلاستیکی ورمیکولیت می توانند در ساخت هر دو سیمان پرتلند و گچ مورد استفاده قرار بگیرد. مزیتی که همه ی انواع ورقه های پلاستیکی ورمیکولیتی نسبت به ورقه های پلاستیکی دیگر دارند شامل مواد زیر است:

 • پوشش های بهبود یافته تر
 • وزن کمتر
 • مقاومت حرارتی عالی
 • هدایت حرارتی کاهش یافته
 • چسبندگی بهتر برای محدوده ی وسیعی از سطوح
 • مقاومت افزایش یافته برای فرآیند های شکست و اتصال

ورمیکولیت همچنین باعث بهبود مقاومت در مقابل شکستگی در ورقه های پلاستیکی می شود که این خاصیت ناشی از توانایی ذرات ورمیکولیت در تطابق با تغییر ابعاد است.

ورقه های پلاستیکی بر پایه گچ یا سیمان می توانند با دست یا از طریق ماشین اسپری به کار گرفته شوند. به عنوان یک مخلوط غیر ساینده، ورمیکولیت به خوبی برای اسپری کردن مناسب است و ورقه های پلاستیکی اسپری شده می تواند یک ظاهر تزئینی جذاب داشته باشد.

 

آینده پیش رو:

نقش های سنتی ورمیکولیت به نظر می آید که در قرن ۲۱ نیز ادامه خواهد داشت. کاربرد های ورمیکولیت فرآوری شده و ورمیکولیت اصلاح شده شیمیایی به نظر می آید که در زمینه های مختلف بیش از پیش افزایش خواهد یافت؛ چنین حالت هایی از ورمیکولیت ها باعث تولید محصولات با ارزشی در آینده می شود.

 

فروش ویژه ورمیکولت خام

 

 

2 دیدگاه دربارهٔ «ورمیکولیت؛ ماده معدنی پرکاربرد»

 1. احمد خونساری

  سایت شما بازدید گردید
  موفقیت دئستان را تاز خدائند متعال خواهانم
  با تشکر خونساری

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال پیام
سلام
شیمیچی پاسخگوی سوالات فنی شماست!