آزمون ضد رسوب

یکی از متداول‌ترین معضلاتی که در صنایع مختلف دیده می‌شود، رسوب مواد معدنی مانند نمک‌های کلسیم (مثلاً کلسیم کربنات) و همچنین رسوبات مربوط به آهن و یا سیلیس است. وجود این رسوبات باعث ایجاد مشکلاتی در صنایع مختلفی مانند فرآیند اسمز معکوس (RO)، بویلرها، سیستم‌های خنک‌کننده (کولینگ) و غیره می‌شود؛ بنابراین برای جلوگیری از ایجاد رسوب در این صنایع لازم است به آن‌ها مواد ضد رسوب اضافه شود که در اصطلاح به آن‌ها آنتی اسکالانت می‌گویند. به دلیل تنوع زیاد مواد ضد رسوب در بازار برای بررسی میزان اثرگذاری این افزودنی‌ها در جلوگیری از تشکیل رسوب از آن‌ها تست آنتی اسکالانت گرفته می‌شود. طبیعی است هرچه مواد افزودنی در تست کیفیت آنتی اسکالانت بهتر عمل کنند در صنایع نیز در برابر تشکیل رسوب مقاومت بیشتری از خود نشان می‌دهند.

آنتی اسکالانت‌ها از چند طریق از تشکیل رسوب در صنایع جلوگیری می‌کنند که به طور کلی از مکانیزم زیر پیروی می‌کنند: از آنجایی که اکثر رسوب‌ها بار مثبت دارند (چه به‌صورت بار سطحی و چه به‌صورت ذرات با بار مثبت)، آنتی اسکالانت‌ها با داشتن بار منفی در کنار آن‌ها قرار می‌گیرد و باعث پراکندگی و عدم رسوب آن‌ها می‌شوند.

 

شرکت رایان شیمی شریف با داشتن کادری با تجربه آمادگی دارد، در صورت نیاز شما به آزمون ضد رسوب (آنتی اسکالانت)، این آزمایش را در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با قیمت مناسب برای شما انجام دهد.

شماره تماس همراه و واتساپ: 09358388274

شما دفتر شرکت: 02165013197-02165013206

 

pH مواد آنتی اسکالانت

آنتی اسکالانت‌ها از نظر pH می‌تواند به صورت اسیدی، خنثی و قلیایی باشد که با توجه به نوع کاربرد و صنعت مورد استفاده، می‌توان از یکی از این مواد ضد رسوب استفاده کرد. مثلاً ممکن است که وجود مواد اسیدی در سیستمی باعث خوردگی شود؛ بنابراین در این مورد، مصرف‌کننده مواد ضد رسوب لازم است که از آنتی اسکالانت‌های خنثی و یا بازی استفاده نماید. پس به طور کلی نمی‌توان گفت که مواد آنتی اسکالانت اسیدی، خنثی و یا بازی از دیگری بهتر است بلکه با توجه به نوع سیستم، ماده آنتی اسکالانت انتخاب می‌شود.

هدف از آزمایش سطح کیفیت آنتی اسکالانت

هدف اصلی در آزمون ضد رسوب، تعیین مقدار کمی مقاومت آنتی اسکالانت‌های مختلف در برابر ایجاد رسوب‌های مختلفی مانند کلسیم کربنات و کلسیم سولفات است. یکی دیگر از مواردی که در آزمایش سطح کیفیت آنتی اسکالانت بررسی می‌شود و از نظر اقتصادی حائز اهمیت است، تعیین میزان غلظت بهینه از آنتی اسکالانت در سیستم مورد استفاده است.

باید در نظر داشت که آب‌های مناطق گوناگون کشور دارای ترکیب متفاوتی از املاح مختلف هستند مثلاً درصد سیلیس و آهن آب‌های مختلف یکسان نیست، بنابراین در یک سیستم یکسان نیز غلظت بهینه و حتی نوع آنتی اسکالانت مورد استفاده برای مناطق مختلف کشور می‌تواند متفاوت باشد. پس با تغییر آب مورد استفاده در یک سیستم بهتر است که از آن‌ها تست آنتی اسکالانت گرفته شود و با توجه به نتایج به دست آمده در مورد میزان غلظت بهینه آنتی اسکالانت تصمیم‌گیری شود.

آنتی اسکالانتROPUR  چیست

آنتی اسکالانت ROPUR یکی از انواع مواد ضد رسوب است که به‌ویژه در سیستم‌های تصفیه آب و صنایع اسمز معکوس کاربرد دارد و باعث افزایش طول عمر غشا مورد استفاده خواهد شد. تست آنتی اسکالانت نشان داده است که این ماده یکی از بهترین مواد جهت بازدارندگی رسوباتی مانند باریم سولفات است. همچنین این آنتی اسکالانت به‌خوبی توانایی پراکنده‌سازی آهن را دارد.

ترکیبات آنتی اسکالانت

از مواد مختلفی جهت ساخت آنتی اسکالانت می‌توان بهره گرفت که در زیر به برخی از این مواد اشاره می‌شود.

پلیمر: تست کیفیت آنتی اسکالانت‌ها نشان داده‌اند که برخی از پلیمرها به‌ویژه پلیمرهایی که دارای گروه عاملی هستند توانایی جلوگیری از تشکیل رسوب را در محلول دارند؛ که می‌توان به پلی آکرلیک اسید (PAA) و پلی مالئیک اسید (PMA) اشاره کرد.

فسفونات‌ها: یکی دیگر از ترکیباتی که در آزمایش سطح کیفیت آنتی اسکالانت‌ها نتایج خوبی را داشته‌اند، فوسفونات‌ها هستند. از این مواد در فرمول مواد شوینده نیز استفاده می‌شود.

مزایای استفاده از آنتی اسکالانت

  • افزایش دبی خروجی آب
  • افزایش طول عمر غشاها در فرآیند اسمز معکوس
  • جلوگیری از تشکیل رسوب در محلول
  • کارایی در سیستم‌های نانو فیلتر

 

شرکت رایان شیمی شریف با داشتن کادری با تجربه آمادگی دارد، در صورت نیاز شما به آزمون ضد رسوب (آنتی اسکالانت)، این آزمایش را در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با قیمت مناسب برای شما انجام دهد.

شماره تماس همراه و واتساپ: 09358388274

شما دفتر شرکت: 02165013197-02165013206

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.