سدیم پلی آسپارتات ضدرسوبی زیست تخریب پذیر!!! کاربرد سدیم پلی آسپارتات؟ سدیم پلی آسپارتات در کودهای کشاورزی؟ ضدرسوب، ضدخوردگی قلیایی، پلی کربوکسیلات قلیایی

سدیم پلی آسپارتات / Sodium polyaspartate

سدیم پلی آسپارتات

سدیم پلی آسپارتات ضدرسوبی زیست تخریب پذیر

سدیم پلی آسپارتات، نمک پلیمر آسپارتیک اسید است.

سدیم پلی آسپارتات ساختاری بر پایه آمینو اسید داشته و به همین علت زیست تخریب پذیر است و در دسته پلیمرهای سبز قرار می گیرد. محلول این پلیمر نارنجی مایل به قهوه ای بوده و pH محلول در حدود ۱۰ می باشد. این پلیمر مصارف عمده ای در تولید مواد شوینده، مواد آرایشی و کودهای کشاورزی دارد و خود نیز به عنوان یک آنتی اسکالانت قوی در صنایع کاربرد دارد.

کاربرد سدیم پلی آسپارتات

در تولید مواد شوینده این پلیمر می تواند دو نقش را ایفا کند:

  1. این ماده به عنوان یکی از اجزای اصلی شوینده (cobuilder) کاربرد دارد.
  2. به علت خاصیت آنتی اسکالانتی که این ترکیب دارد می تواند در ژل های ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی به عنوان ضد رسوب عمل کرده و مانع رسوب دادن یون های موجود در آب شود و درنتیجه طول عمر این وسایل را افزایش دهد.

مکانیسم جلوگیری از رسوب دادن این ماده به اینگونه است که در ابتدای امر این پلیمر از رشد کریستال های رسوب جلوگیری کرده و یا آن را به تاخیر می اندازد زیرا سدیم پلی آسپارتات با یون های موجود در آب کیلیت داده و آنها به راحتی نمی توانند در ساختار کریستال شرکت کنند. در وهله دوم تعداد زیادی کریستال ریز بر خود پلیمر تشکیل می شود که پلیمر مانع از بهم پیوستن آنها می شود و مورفولوژی کریستال های رسوب را بهم می زند.

مطالعه بیشتر:  متیلن فسفونات چیست ؟ با کیمیای سعادت آشنا شوید

ممکن است که در مواد شوینده عوامل اکسید کننده وجود داشته باشد که آزمایشات نشان می دهد این پلیمر پایداری مناسبی را در برابر عوامل اکسید کننده حتی در دماهای بالا را دارد.

سدیم پلی آسپارتات در کودهای کشاورزی

در کودهای کشاورزی یون های پتاسیم، کلسیم، منیزیم و روی به عنوان مواد ریز مغذی برای مصرف گیاه شناخته می شوند. سدیم پلی آسپارتات قدرت کیلیت دهندگی بالایی با این یون ها داشته و از طرفی پلیمری زیست تخریب پذیر و محلول در آب می باشد.

از این خاصیت پلیمر برای رهایش آرام و پیوسته این یون ها در کودهای کشاورزی استفاده می شود.

تمامی خواص این پلیمر باعث شده است که این پلیمر مصارف بسیار و متنوعی را در بسیاری از صنایع داشته باشد که استفاده از آن در محصولات نهایی، زیست سازگاری محصولات را نیز افزایش داده و در بسیاری موارد نگرانی های ناشی از موارد زیست محیطی را از بین می برد و می تواند جایگزین مناسبی برای سایر مواد خطرناک با این کارایی باشد

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن زیر تماس حاصل فرمایید.
۰۹۳۵۵۷۳۰۰۳۷

تاثیر pH بر روی قدرت ضد رسوبی و ضد خورگی سدیم پلی آسپارتات/آسپارتیک اسید
سدیم پلی آسپارتات
ضدرسوب
ضدخوردگی
قلیایی
پلی کربوکسیلات قلیایی

 

 

شما مى توانید براى کسب اطلاعات بیشتر با شماره هاى زیر تماس حاصل بفرمایید.

تلفن همراه و واتساپ: ۰۹۳۵۸۳۸۸۲۷۴

تلفن پشتیبانی: ۰۲۱۶۵۰۱۳۱۹۷ – ۰۲۱۶۵۰۱۳۲۰۶

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال پیام
سلام
شیمیچی پاسخگوی سوالات فنی شماست!