ضد خوردگی اسید

بازدارنده خوردگی اسیدی

خوردگی

به طور کلی خوردگی تخریب و فرسایش مواد در اثر واکنش الکتروشیمیایی با محیط اطراف است. پدیده خوردگی در موادی مانند فلزات، سرامیکها، پلیمرها و کامپوزیتها اتفاق می افتد، اما وقوع آن در فلزات شایع بوده و اثرات مخربی به جای می‌گذارد. خوردگی فلزات و تجهیزات صنعتی سالانه هزینه­ قابل توجهی را به صنعت تحمیل می­کند. بنابراین پیشگیری و کنترل خوردگی، نقش بسزایی در کاهش هزینه­ های مربوط به تعویض و تعمیر تجهیزات خورده شده دارد.

عوامل موثر در خوردگی

هر عاملی که منجر به افزایش سرعت واکنش­های الکتروشیمیایی در سطح فلز شود، منجر به افزایش خوردگی فلزات می­شود. افزایش دما، افزایش پتانسیل الکتروشیمیایی در اثر قرار گرفتن در محیط الکترولیت خورنده اسیدی، قلیایی و نمکی، افزایش ساییدگی سطح فلز، قرار گرفتن در معرض تنش­های مکانیکی و افزایش رطوبت محیط از جمله عواملی است که سرعت خوردگی فلزات را به شدت افزایش می­دهد.

خوردگی در محیط اسیدی

خوردگی در محیط اسیدی یکی از مشکلات اساسی در صنعت است. اسیدشویی راکتورهای صنعتی، دیگ­های بخار، بویلرها و کولینگ تاورها از عوامل موثر در خوردگی اسیدی است که منجر به کاهش طول عمر راکتورها و بویلرها و فرسایش تدریجی آنها می­شود.

در محیط­های اسیدی، با کاهش pH محیط، غلظت یون­های +H افزایش می­یابد و در نتیجه سرعت واکنش احیای +H در کاتد افزایش یافته و در مقابل سرعت واکنش اکسایش فلز به یونهای فلزی در آند نیز افزایش می­یابد، این امر منجر به افزایش سرعت خوردگی در محیط اسیدی می­گردد. واکنش­های الکتروشیمیایی در محیط خورنده الکترولیت به شرح زیر است:

                                                                                                                        ۲H+ + 2e ↔ H2

مطالعه بیشتر:  سل الکتروشیمیایی مخصوص مطالعات خوردگی

Fe ↔ Fe2+ + 2e

 

یکی از راهکارهای موثر به منظور مهار خوردگی در محیط اسیدی به کار گیری بازدارنده ­های خوردگی اسیدی است که از دو طریق منجر به پایین آمدن سرعت خوردگی می­شوند:

  • جذب سطحی در سطح فلزات و تشکیل فیلم مقاوم در سطح آنها، که مسیر نفوذ یونهای خورنده+Hرا محدود می­کنند.
  • با ترکیب شدن با یونهای خورنده و تشکیل کمپلکس­های پایدار در سطح فلز سرعت خوردگی اسیدی را کاهش می­دهند.

محصول بازدارنده خوردگی اسیدی قادر است به طرز موثری خوردگی را در راکتورها،بویلرها، کولینگ تاورها کنترل کند و هزینه­ های سرسام آور ناشی از آن را کاهش دهد.

از مزایای محصول بازدارنده خوردگی اسیدی می­توان به طور مختصر به موارد زیر اشاره کرد:

  • بازدارندگی خوردگی با عملکرد بسیار خوب برای فولاد در محیط های به شدت اسیدی
  • مقادیر مصرفی کم این محصول در مقایسه با سایر بازدارنده ­های اسیدی
  • زیست تخریب پذیری بالا و غیر سمی بودن آن
  • مهار موثر خوردگی در یک بازه زمانی طولانی

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن زیر تماس حاصل فرمایید.
۰۹۳۵۵۷۳۰۰۳۷

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال پیام
سلام
شیمیچی پاسخگوی سوالات فنی شماست!