بازدارنده خوردگی اسیدی

3 سال پیش
ضد خوردگی اسید

خوردگی

به طور کلی خوردگی تخریب و فرسایش مواد در اثر واکنش الکتروشیمیایی با محیط اطراف است. پدیده خوردگی در موادی مانند فلزات، سرامیکها، پلیمرها و کامپوزیتها اتفاق می افتد، اما وقوع آن در فلزات شایع بوده و اثرات مخربی به جای می‌گذارد. خوردگی فلزات و تجهیزات صنعتی سالانه هزینه­ قابل توجهی را به صنعت تحمیل می­کند. بنابراین پیشگیری و کنترل خوردگی، نقش بسزایی در کاهش هزینه­ های مربوط به تعویض و تعمیر تجهیزات خورده شده دارد.

عوامل موثر در خوردگی

هر عاملی که منجر به افزایش سرعت واکنش­های الکتروشیمیایی در سطح فلز شود، منجر به افزایش خوردگی فلزات می­شود. افزایش دما، افزایش پتانسیل الکتروشیمیایی در اثر قرار گرفتن در محیط الکترولیت خورنده اسیدی، قلیایی و نمکی، افزایش ساییدگی سطح فلز، قرار گرفتن در معرض تنش­های مکانیکی و افزایش رطوبت محیط از جمله عواملی است که سرعت خوردگی فلزات را به شدت افزایش می­دهد.

خوردگی در محیط اسیدی

خوردگی در محیط اسیدی یکی از مشکلات اساسی در صنعت است. اسیدشویی راکتورهای صنعتی، دیگ­های بخار، بویلرها و کولینگ تاورها از عوامل موثر در خوردگی اسیدی است که منجر به کاهش طول عمر راکتورها و بویلرها و فرسایش تدریجی آنها می­شود.

در محیط­های اسیدی، با کاهش pH محیط، غلظت یون­های +H افزایش می­یابد و در نتیجه سرعت واکنش احیای +H در کاتد افزایش یافته و در مقابل سرعت واکنش اکسایش فلز به یونهای فلزی در آند نیز افزایش می­یابد، این امر منجر به افزایش سرعت خوردگی در محیط اسیدی می­گردد. واکنش­های الکتروشیمیایی در محیط خورنده الکترولیت به شرح زیر است:

                                                                                                                        ۲H+ + 2e ↔ H2

Fe ↔ Fe2+ + 2e

 

یکی از راهکارهای موثر به منظور مهار خوردگی در محیط اسیدی به کار گیری بازدارنده ­های خوردگی اسیدی است که از دو طریق منجر به پایین آمدن سرعت خوردگی می­شوند:

 • جذب سطحی در سطح فلزات و تشکیل فیلم مقاوم در سطح آنها، که مسیر نفوذ یونهای خورنده+Hرا محدود می­کنند.
 • با ترکیب شدن با یونهای خورنده و تشکیل کمپلکس­های پایدار در سطح فلز سرعت خوردگی اسیدی را کاهش می­دهند.

محصول بازدارنده خوردگی اسیدی قادر است به طرز موثری خوردگی را در راکتورها،بویلرها، کولینگ تاورها کنترل کند و هزینه­ های سرسام آور ناشی از آن را کاهش دهد.

از مزایای محصول بازدارنده خوردگی اسیدی می­توان به طور مختصر به موارد زیر اشاره کرد:

 • بازدارندگی خوردگی با عملکرد بسیار خوب برای فولاد در محیط های به شدت اسیدی
 • مقادیر مصرفی کم این محصول در مقایسه با سایر بازدارنده ­های اسیدی
 • زیست تخریب پذیری بالا و غیر سمی بودن آن
 • مهار موثر خوردگی در یک بازه زمانی طولانی

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن زیر تماس حاصل فرمایید.
۰۹۳۵۵۷۳۰۰۳۷

1
برچسب ها :
نویسنده مطلب زهرا احمدپور

دیدگاه شما

یک دیدگاه

 • مهدی بنایی
  2 سال پیش

  یک تماس بامن بگیرین ممنونن

ارسال پیام
سوالی هست؟
سلام
شیمیچی پاسخگوی سوالات فنی شماست!
Powered by