اثر آستانه ای چیست؟ عوامل شلاته کننده چه هستند و اثر آستانه ای در مورد کدام یک از شلاته کننده ها است؟ چگونه از تشکیل رسوب در شوینده ها جلوگیری کنیم؟

اثر آستانه ای متیلن فسفونات ها

در این مطلب ما می خواهیم شما را با مفهوم اثر آستانه ای متیلن فسفونات ها آشنا کنیم:

اثر آستانه ای متیلن فسفونات ها در شوینده ها

متیلن فسفونات ها دسته ای از ترکیبات الی هستند.

این ترکیبات به منظور مقابله با سختی در فرمول های شوینده به کار می‌روند.

در واقع عملکرد اصلی انها، تشکیل کمپلکس های پایدار با یون های چند ظرفیتی است.

یونهای چند ظرفیتی شامل کلسیم، منیزیم، اهن و غیره است.

به طور خلاصه می‌توان اهمیت استفاده از انها را در چند مورد بیان کرد:

ایجاد پایداری در شوینده ها

شوینده های خانگی و صنعتی ترکیب نسبتا غلیظی از سورفاکتانت ها، مواد بهبود دهنده، رنگ، اسانس، آنزیم و سایر مواد خاص در یک محلول آبی هستند. وجود یون های سختی کلسیم و منیزیم یا یون های فلزی مثل آهن، مس یا کروم هم از طریق تشکیل نمک های کم محلول با سورفاکتانت های آنیونی باعث ناپایداری سیستم سورفاکتانتی هستند و هم می‌توانند به صورت کاتالیستی و فزاینده باعث تخریب درشت مولکول هایی مثل رنگ، اسانس و آنزیم شوند.

همین تخریب کاتالیستی در مورد عوامل اکسیژن فعال یا همان بلیچ صادق است.

انواع متیلن فسفوناتها با شلاته سازی موثر یون های چند ظرفیتی عامل پایداری ترکیبات تشکیل دهنده شوینده ها هستند و تضمین کننده پایداری محصولات شوینده در بازه زمانی شلف لایف آنها هستند. البته لازم به ذکر است به خاطر پایداری مطلوب نمک های سه و چهار سدیمی در مقابل عوامل اکسنده، در مورد محصولات حاوی اکسیژن فعال، این فسفونات ها گزینه های اصلی محسوب می‌شوند.

مطالعه بیشتر:  سیستم های هوشمند خودترمیم شونده (پلیمرها، پوشش ها، فلزات و..)

یک در برابر هزار

نقطه تمایز سدیم فسفونات ها با سایر انواع شلاته کننده ها از جمله EDTA در چیست؟

نقطه تمایز آن در خاصیت مطلوب متیلن فسفونات ها به نام اثر آستانه ای نهفته است. EDTA با توان یک به یک با یون های فلزی تشکیل کمپلکس می‌دهد، یعنی برابر مولار موجود از آن در محلول شستشو انتظار دفع سختی و عملکرد وجود دارد. در صورت وجود سختی بیشتر، ظهور هسته های رسوب و سپس رشد آنها را شاهد خواهیم بود.

اما در مورد فسفونات ها علاوه بر تشکیل کمپلکس های پایدار در نسبت های متعارف، در مورد سختی های بیشتر و فراهم بودن شرایط رسوب‌گذاری، فسفونات ها با مشارکت در ساختار هسته های اولیه رسوب، ضمن پراکنده سازی آنها، با بر هم زدن نظم کریستالی آنها مانع از رشد کریستال های رسوب بوده و رسوب قابل مشاهده‌ای تشکیل نخواهد شد. یعنی در صحنه عمل و به نسبت رقیق سازی شده شوینده ها در آب، فسفونات با عملکرد آستانه ای خود هنوز توان بازدارندگی رسوب خوبی دارد.

شما مى توانید براى کسب اطلاعات بیشتر با شماره هاى زیر تماس حاصل بفرمایید.

تلفن همراه و واتساپ: ۰۹۳۵۸۳۸۸۲۷۴

تلفن پشتیبانی: ۰۲۱۶۵۰۱۳۱۹۷ – ۰۲۱۶۵۰۱۳۲۰۶

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال پیام
سلام
شیمیچی پاسخگوی سوالات فنی شماست!