فرمول مایع سفید کننده وایتکس

فرمولاسیون مایع سفید کننده | فرمول وایتکس چیست؟ | فرمول مایع سفید کننده وایتکس

فرمول مایع سفید کننده

مایع سفید کننده، که اغلب با نام وایتکس شناخته می شود ، یک شوینده خانگی رایج است که از محلول رقیق هیپوکلریت سدیم (NaClO) به همراه برخی مواد پایدار کننده، تشکیل شده است. هیپوکلریت سدیم یک ماده سفید کننده است که با آزاد کردن کلر (به عنوان عامل رنگ بر) به طور گسترده، برای سفید کردن لباس ها، از بین بردن لکه ها و همچنین به عنوان ضد عفونی کننده برای از بین بردن میکروب ها و چندین کاربرد دیگر استفاده می شود. در حالی که اصطلاح سفید کننده از مدت‌ها قبل برای ترکیباتی که هیپوکلریت سدیم دارند استفاده می شد، اکنون ممکن است به طور عام تر برای هر ماده سفید کننده به کار برده شود، صرف نظر از اینکه ترکیب سفید کننده پایه کلر باشد و یا سفید کننده پایه غیر کلر؛ مانند سفید کننده های پایه پراکسید.

عامل فعال در وایتکس، یعنی هیپوکلریت سدیم، به محصول نهایی رنگ زرد مایل به سبز روشن و بوی شدیدی می بخشد. فرم جامد هیپوکلریت سدیم بدون آب، ناپایدار است و به صورت انفجاری تجزیه می شود. به همین دلیل پس از اولین کشف توسط محقق فرانسوی برتولنت، تغییراتی در فرمولاسیون ساخت آن برای پایداری بیشتر شکل گرفته است. نام آب ژاول برای بسیاری آشنا می باشد که در واقع اشاره به ابتدایی ترین فرمول مایع سفید کننده دارد. برتولنت اولین بار در منطقه ای از کشور فرانسه به نام  Javel (ژاول)، دریافت که هیپوکلریت سدیم  خاصیت سفید کنندگی و رنگ بری دارد.

برای دریافت فرمول مایع سفید کننده با ما در ارتباط باشید.

تلفن همراه و واتساپ: ۰۹۳۵۸۳۸۸۲۷۴

تلفن پشتیبانی: ۰۲۱۶۵۰۱۳۱۹۷ – ۰۲۱۶۵۰۱۳۲۰۶

چگونه مایع سفید کننده درست کنیم؟

در نگاه اول برای تولید کنندگان، ساخت شوینده های سفید کننده بسیار پیچیده نیست. اما برای تولید محصول مناسب، باید از یک فرمولاسیون صحیح، مواد اولیه با کیفیت و نحوه ی مخلوط کردن آزمایش شده استفاده کرد زیرا ترکیبات اولیه مورد استفاده در ساخت وایتکس بسیار خطرناک می باشند و کوچک ترین اشتباه حین ساخت شوینده ممکن است آسیب های جبران ناپذیری را برای شما ایجاد کند. بنابراین، فرمولاسیون مایع سفید کننده و روش های تولید آن نیز بسیار مهم است. اگر فرمولاسیون خوبی نداشته باشید، نمی‌توانید برای گسترش تولید مواد شوینده و مشتقات جدید از شوینده خود، به تولید سالم و کارآمد برسید.

مطالعه بیشتر:  ACUMER 1000 (آکومر1000) آنتی اسکالانت غشا (مواد شیمیایی ضد رسوب)

فرمول مایع سفید کننده

در فرمول مایع سفید کننده بسته به اینکه از چه نوع ترکیب سفید کننده استفاده می کنید، ترکیب درصد مواد اولیه متفاوت می باشد. مثلاً برای مخلوط کردن ماده سفید کننده بر پایه کلر، ۲۵/۵ درصد هیپوکلریت سدیم و ۷۵/۹۴ درصد آب را ترکیب می کنند و برای مخلوط سفید کننده غیر کلر، قسمتهای مساوی پراکسید هیدروژن و آب را با هم ترکیب کنید. مخلوط را در ظرف پلاستیکی ریخته و از بسته شدن درب ظرف اطمینان حاصل کنید سپس مخلوط را تکان دهید تا محلول یکنواختی بدست آید.

مایع سفید کننده غلیظ

انواع سفید کننده ها

همانطور که در ابتدا توضیح داده شد نوع ماده ی سفید کننده می تواند با هم متفاوت باشد. دو نوع رایج که در صنایع به عنوان سفید کننده استفاده می شوند هیپوکلریت سدیم و هیدروژن پر اکسید می باشد. اما جدا از این نوع دسته بندی، فرمولاسیون مایع سفید کننده مورد استفاده در منازل به دو دسته ی مایع سفید کننده غلیظ که به صورت مایع غلیظ و ویسکوز می باشد و نوع اولیه که به صورت کاملا محلول و رقیق می باشد تقسیم بندی می‌شود. مایع سفید کننده غلیظ، نسل جدیدتر از شوینده ی سفید کننده را تشکیل می دهد. فرمول مایع سفید کننده غلیظ در ساخت خود تفاوتی با مایع های رقیق سفید کننده ندارد اما در فرمول آن از مواد پلیمری استفاده می شود تا ویسکوزیته آن بالا برود در این حالت مایع سفید کننده غلیظ تر می شود که آن را برای قرار گیری روی سطوح به مدت بیشتر، مناسب می کند.

مایع سفید کننده غلیظ

مایع سفید کننده معمولی محصولی است که به صورت محلول و مایع بسیار روان می باشد در نتیجه هنگام استفاده از آن بخش عمده محلول پخش و به اطراف ریخته می‌شود. مخصوصا برای سطوح شیبدار محلول روی سطح باقی نمی ماند و خیلی سریع به فاضلاب سرازیر میشود. نوع جدید سفید کننده ها که به بازار روانه شده اند به دلیل غلیظ بود پس از استفاده روی سطوح کثیف شیبدار مانند توالت های فرنگی و ایرانی، برای مدتی روی سطح باقی می مانند و پس از چند دقیقه به آرامی آلودگی و کثیفی را از روی سطح با خود می شویند. قدرت پاک کنندگی این نوع از شوینده فرق چندانی با مایع های معمولی ندارد ولی به علت اینکه مایع سفید کننده غلیظ مدت زمان بیشتری در محل باقی می ماند میزان اثرگذاری بالاتری دارد. مزیت دیگر این محصول نسبت به مایع سفید کننده رقیق در این است که به دلیل غلظت بالا و اینکه به سرعت جاری نمی شود، حجم مصرف آن نیز کمتر می گردد در نهایت مصرف این محصول به صرفه تر از مایع رقیق می شود.

مطالعه بیشتر:  کوپلیمر AA/AMPS

آیا فرمولاسیون مایع سفیدکننده غلیظ تفاوت دارد؟

فرمولاسیون مایع های سفید کننده به طوری طراحی شده است که خاصیت سفید کنندگی، لکه بری و ضدعفونی کنندگی داشته باشند اما مایع سفید کننده ی غلیظ باعث تمیز شدن سطوح از چرک و آلودگـی نیز می‌شود زیرا در فرمول ساخت آن از مواد شوینده نیز استفاده می شود. در مقایسه با فرمول جرم‌گیرها نیز باید اشاره شود  که مایع سفیـدکننـده کارکـرد رسوب زدایـی کمتـری دارد، امـا  سفیـدکننـده دارای قـدرت سفیدکنندگی است که جرم گیر فاقد آن است، همچنین هر دو محصول مناسب برای ضدعفونی کردن محیط آشپزخانه و سرویس های بهداشتی می باشند.

مزایای استفاده از مایع سفید کننده غلیظ:

 • از بین برنده آلودگی ها و ضد عفونی کننده ی سطوح 
 • حذف لکه های باقی مانده از رسوب فلزات بر روی وان حمام، توالت های فرنگی و ایرانی، سینک ظرفشویی و روشویی
 • بدون آسیب به سطوح قابل استفاده در طیف گستردهای از محیط های خانه، اداره، مراکز بهداشتی و.. می باشد.
 • غلظت بالا و به صرفه 
 • بدون بوی زننده و دارای اسانس های مختلف
 • باعث درخشندگی و پاکیزگی سطوح می‌شود

کاربرد مایع سفید کننده غلیظ:

 • سفید کننده و ضد عفونی کننده انواع سطوح و البسه
 • مناسب برای انواع سطوح شیب‌دار سرویس ‌های بهداشتی، توالت فرنگی، سینک‌ های دستشویی و ظرفشویی، دیوارها و کف زمین، کاشی و سرامیک
 •  قابل استفاده برای البسه سفید و ظروف چینی و ملامین
 •  از بین برنده صد در صد میکروب‌ها و آلودگی

فرمول مایع سفید کننده قوی

سوالات پر تکرار در مورد سفید کننده ها:

فرمول شیمیایی مایع سفید کننده چیست؟

NaClO
فرمول شیمیایی هیپوکلریت سدیم، که به عنوان مایع سفید کننده یا فرمول آنتی فرمین شناخته می شود  متشکل از دو بخش یونی می باشد. این ترکیب یونی از یک کاتیون، فلز سدیم (+Na) تشکیل شده است که به آنیون، هیپوکلریت (–ClO) متصل می شود. فرمول مولکولی هیپوکلریت سدیم NaClO است.

آیا می توانید از مواد سفید کننده لباس برای تمیز کردن استفاده کنید؟

سفید کننده ابزاری رایج است که برای از بین بردن لکه های پارچه استفاده می شود. این شوینده می تواند به از بین بردن لکه های زرد لباس و یا از بین بردن لکه های سخت تر مانند لکه های جوهر کمک کند. اگر می خواهید از سفید کننده به عنوان پاک کننده لکه برای لباسشویی استفاده کنید ، همیشه باید آن را با آب رقیق کنید. از مایع سفید کننده به عنوان روشن کننده و از بین برنده لکه های روی لباس های روشن استفاده می شود. نحوه اثر سفید کننده روی لباس به این شکل است که ترکیب سفید کننده ذرات رنگی را به ذرات محلول و بی رنگ تبدیل می کند که به راحتی توسط مواد شوینده از بین می روند.

آیا می توانید مواد سفید کننده و مواد شوینده را مخلوط کنید؟

سفید کننده و شوینده های دیگر مانند مایع ظرفشویی، مایع لباسشویی و جرم گیرها هرکدام نقشی در پاکیزگی دارند و برای مصارف متفاوتی مناسب هستند اما بهتر است هر کدام را به طور جداگانه استفاده کنید. اگرچه بسیاری تصور می کنند که استفاده از سفید کننده به همراه مواد شوینده قدرت تمیزکنندگی را افزایش می دهد اما خطر تولید گازهای سمی با مخلوط کردن مواد شوینده کلردار و شوینده های معمولی باید در نظر گرفته شود.

مطالعه بیشتر:  فرمولاسیون ژل ماشین ظرفشویی | فرمول ژل ظرفشویی|خط تولید ژل ظرفشویی

فرمول مایع سفید کننده اسیدی است یا بازی؟

مایع سفید کننده کلردار یک ترکیب بسیار بازی است، زیرا PH آن بالایی ۱۳ است. این بدان معنی است که غلظت هیدروژن مثبت در محلول سفید کننده کلردار نسبت به آب خالص بسیار ناچیز است. بخشی از مایع سفید کننده معمولاً حاوی مقداری هیدروکسید سدیم (سود سوزآور، NaOH) است که برای قلیایی نگه داشتن محلول در نظر گرفته شده است. بخش دیگر کلرید سدیم (نمک خوراکی، نمک طعام) می‌باشد که هیچ نقشی در عملکرد محصول ندارد و محصول جانبی حین فرآیند اصلی تولید می باشد. اگر از مایع سفید کننده رقیق شده با آب استفاده کنید که مناسب تر برای مصارف خانگی هستند pH حدود ۱۱ می باشد. این محلول حاوی ۵٪ هیپوکلریت سدیم است که اگر روی پوست دست شما بریزد آن را تحریک می کند و شما به آرامی احساس سوزش می کنید. مایع سفید کننده غلیظ (۱۰-۱۵٪ هیپوکلریت سدیم) بسیار قلیایی است (pH ~ 13) و جز مواد خورنده به حساب می آید که می تواند پوست را در اثر تماس بسوزاند.

 • نکته ی ایمنی هنگام استفاده از مایع  های سفید کننده به این صورت است که هنگام شست شوی لباس و یا سطوح آشپزخانه، حمام و سرویس های بهداشتی حتماً از دستکش استفاده کنید. در محیطی که از مایع سفید کننده استفاده می کنید حتما شرایط تهویه ی هوا را ایجاد کنید زیرا کلر گاز بسیار خطرناک و سمی می باشد که در صورت جمع شدن گازهای کلر در فضای بسته آسیب جدی به ریه وارد می شود.

ساخت و فرمولاسیون مایع سفید کنند همراه با شیمیچی

تیم تخصصی شرکت رایان شیمی شریف در بخش تولید مواد شوینده و تمیزکننده مانند مایع سفید کننده رقیق و غلیظ مهارت و دانش فنی بالایی دارد. از این رو تولیدکنندگان و فعالان بسیاری در عرصه صنعتی تولید مواد شوینده، مانند مایع سفید کننده (وایتکس)، با شیمیچی همکاری دارند. علاقمندان به تولید و تهیه فرمول مایع سفید کننده می توانند برای دریافت مشاوره تخصصی تولید و خرید مواد اولیه با کارشناسان ما در بخش فروش تماس گرفته و درخواست خود را ثبت نمایند.

راه های ارتباطی با شیمیچی از طریق تلفن های:

تلفن همراه و واتساپ: ۰۹۳۵۸۳۸۸۲۷۴

تلفن پشتیبانی: ۰۲۱۶۵۰۱۳۱۹۷ – ۰۲۱۶۵۰۱۳۲۰۶

و یا از طریق صفحه ی اینستاگرام ما به آدرس زیر می باشد.

shimichi.ir@

2 دیدگاه دربارهٔ «فرمولاسیون مایع سفید کننده | فرمول وایتکس چیست؟ | فرمول مایع سفید کننده وایتکس»

 1. بهزاد امیری

  واقعا تیم حرفه ای هستید
  تبریک میگم و ممنونم از مشاوره های بی نظیرتون

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال پیام
سلام
شیمیچی پاسخگوی سوالات فنی شماست!