فرمول مایع دستشویی

فرمولاسیون مایع دستشویی| فرمول انواع مایع دستشویی| مواد شوینده

لزوم استفاده از مواد شوینده

دغدغه ی حال حاضر برای انسان ها در دنیای مکانیزه، رهایی از آلودگی، باکتری، ویروس و به طور کلی میکروارگانیسم های بیماری زا می‌باشد.

به منظور پیشگیری از عوامل بیماری زا و حذف کثیفی، خاک، چربی و.. از روی پوست دست چندین راه پیش رو داریم. بستگی به اینکه در چه محیطی قرار گرفته ایم نیاز ما متغییر می تواند باشد.

به طور مثال برای از بین بردن میکروب ها و عوامل بیماری زا، به محلول یا ژل ضدعفونی کننده دست و یا محلول های الکی نیاز می باشد.

از طرفی برای حذف آلودگی ها و کثیفی های سبک تر به مایعات شوینده مانند مایع دستشویی می توان اکتفا کرد.

بهترین ماده برای پیشگیری یک شوینده ی مناسب، دارای مجموعه ی این ویژگی ها می باشد.

فرمولاسیون مایع دست شویی (hand wash)

تاریخچه کشف مواد شوینده

تاریخچه ی تولید صابون، تاریخی طولانی می باشد. در ابتدا ماده‌ای صابون مانند توسط باستان شناسان مربوط به ۲۸۰۰ سال قبل از میلاد در بابِل پیدا شد، که با درک امروزه ی ما، آن ماده حاصل از ترکیب “آب، روغن های کاسیا با نمک های قلیایی” بود.

همچنین در اسناد مصریان نیز ترکیب کردن انواع روغن های گیاهی و حیوانی با مواد قلیایی برای ساخت ماده ای صابون مانند، به ثبت رسیده است.

همانطور که در بالا اشاره شد، ساخت اولین ترکیب مورد استفاده به عنوان شوینده، تاریخی طولانی داد.

در دوران های مختلف ساخت صابون با انواع دستورالعمل ها تا قبل از انقلاب صنعتی رواج داشته اما ویژگی مشترک همه ی این مواد  زمختی و زبری آن ها بوده است.

مایع دستشویی چیست؟

تلاش ها برای تهیه ی صابون هایی با کیفیت بهتر و تبدیل صابون به مایع دستشویی در اروپا نیز ادامه داشت اما در قرن ۱۹ صابون مایع توسط ویلیام شپفارد سنتز شد که آغاز راه شوینده های مایع بود.

تفاوت مواد شوینده امروزی با صابون وجود سورفاکتانت یا مخلوطی از سورفاکتانت ها با خاصیت پاک کنندگی در محلول های رقیق برای شوینده ها می باشد.

این مواد معمولاً آلکیل بنزن سولفونات هستند ، خانواده ای از ترکیبات شبیه صابون. اما در آب با سختی بیشتر محلول ترند، زیرا سولفونات قطبی (مواد شوینده) کمتر از کربوکسیلات قطبی (صابون) به کلسیم و سایر یون ها متصل می شود.

در سال های ابتدایی ورود مواد شوینده به کشور ما، آن ها را به شکل صابون های جامد در بازار یافت می کردید. با گذشت زمان تبدیل به فرم صابون مایع شد که در حال حاضر آن را مایع دستشویی نامیدند.

تلفن همراه و واتساپ: ۰۹۳۵۸۳۸۸۲۷۴

تلفن پشتیبانی: ۰۲۱۶۵۰۱۳۱۹۷ – ۰۲۱۶۵۰۱۳۲۰۶

مکانسیم فرمول مایع دستشویی

دریافتیم که مایع دستشویی نسل جدید تری از صابون ها می باشند. وجود ترکیبات مهم مانند سورفکتانت ها در فرمولاسیون مایع دستشویی به آن ها خاصیت پاک کنندگی بالا و کف کنندگی مناسبی می دهد.

سورفکتانت ها ساختارهایی آمفیفیلیک هستند: یعنی دارای دو بخش مختلف با ویژگی و عملکرد متفاوت هستند. بخشی آب دوست (قطبی) و بخش دیگر آبگریز (غیرقطبی) می باشد. ماهیت دوگانه ی آن ها مخلوط ترکیبات آبگریز (مانند روغن و چربی) با آب را تسهیل می کند.

از علت های کف کنندگی مایع دستشویی نیز به علت دو فازی بودن و غیر قابل حل شدن هوا در آب است که وجود مواد فعال کننده ی سطحی مثل سورفکتانت ها این اختلاط را باعث می شود و کف چیزی جز امولسیون هوا و آب نیست.

مطالعه بیشتر:  نگهدارنده ها و جلوگیری از فساد در مواد شوینده

مایع دستشویی با تجزیه ی لکه های بزرگ روغن به ذره های های سبب انحلال آن ذرات توسط سورفکتانت ها با آب می شود.
مکانیسم اصلی مایع دستشویی و مواد شوینده حتی با فرمولاسیون های متفاوت به یک شکل می باشد اما اثرگذاری مایعات شوینده با توجه به مواد سازنده ی به کار رفته و در نتیجه فرمول مایع دستشویی متفاوت، قوی تر و یا ضعیف تر می شود.

نام انواع مایع دستشویی

استفاده از مایع دستشویی از موارد مهم در طول روز می باشد به طوری که فروش مایع دستشویی در صنعت شوینده سهم بسیار بالایی دارد. در همین راستا بر اساس تقاضای بازار تولیدکنندگان مواد شوینده تنوع محصول را بسیار گسترش داده اند.

انواع فرمول مایع دستشویی موجود در بازار شامل :

 • مایع دستشویی شفاف
 • مایع دستشویی صدفی
 • مایع دستشویی کرمی
 • مایع دستشویی فومی
 • مایع دستشویی ضدعفونی کننده می باشد.

هر یک از این محصولات ویژگی های بسیار مناسبی برای استفاده ی روزانه دارند.

مایع دستشویی صدفی

نوع رایج مایع دستشویی که در بازار طرفدار بسیار زیادی دارد مایع دستشویی صدفی می باشد. ماده ی اصلی موجود در فرمول مایع دستشویی صدفی، تگزاپون نوع صدفی یا سدیم لوریل اتر سولفات در ترکیب با ماده ی صدفی کننده مانند اتیلن گلیکول مونو استئارات می باشد. این ترکیب یک ماده ی فعال سطحی (سورفکتانت) نیمه جامد غیر شفاف با خاصیت کف کنندگی مناسب می باشد که در محصولات آرایشی بهداشتی پاک کننده ها و موادشوینده مانند فرمولاسیون مایع دستشویی صدفی استفاده می شود.

فرمولاسیون مایع دستشویی صدفی حاوی پروتئین سویا ، روغن آرگان، ویتامین A و E ، اسیدهای چرب اشباع شده است.

لیستین مادهی موجود در پروتئین سویا می باشد که باعث افزایش خاصیت کشسانی و ارتجاعی پوست می شود که در نهایت درخشندگی پوست را به ارمغان می آورد. وجود ویتامین E  در پروتئین سویا به‌منظور افزایش حس نرمی پوست بسیار موثر است.

ویژگی روغن آرگان تغذیه، شادابی و سلامت پوست دست می باشد. همچنین وجود انواع دیگر پورتئین ها، آنزیم ها، لایه ی محافظ پوست، آنتی اکسیدان ها و.. باعث می شود که مایع دستشویی صدفی به حفظ رطوبت و نرمی پوست شما پس از شستشو کمک کند و بسیار مناسب استفاده ی روزانه  باشد.

مایع دستشویی شفاف

فرمول مایع دستشویی شفاف نیز بسیار پرکاربرد و به علت شفافیت حس تازگی بیشتری به پوست دست می دهد. رنگ بندی های جذاب با اسانس های بی نظیر، پوست دست شما را از آلودگی ها و میکروب پاک می کند.

در ساخت مایع دستشویی شفاف از پروتئین شیر استفاده شده است که موجب نرمی بی حد پوست علاوه بر قدرت پاک کنندگی و آنتی باکتریال، می شود و با حفظ کلاژن پوست از آن محافظت می کند.

فرمول مایع دستشویی فومی

مایع دستشویی فومی یا فوم دستشویی از مهم ترین و پر فروش ترین انواع مایع دستشویی در بازار شوینده محسوب می شود زیرا استفاده از آن علاوه بر ویژگی های مناسب اعم از نرم کنددگی و شست و شوی سریع و آسان، بسیار به اقتصاد شما کمک می کند.

در فرمول مایع دستشویی فومی از سورفکتانت های آنیونی به عنوان عامل پاک کننده استفاده می شود. در کنار آن سورفکتانت های آمفوتریک نیز برای افزایش خاصیت تمیز کنندگی سورفکتانت آنیونی استفاده می شود.

به دلیل اینکه ویژگی های مرتبط با کف در ین محصول بسیار مهم از ترکیباتی مانند کوکامید برای پایداری بیشتر کف استفاده می شود.

مطالعه بیشتر:  انواع مایع دستشویی های موجود در بازار

همچنین افزودنی هایی مانند مونوپروپیل گلیکول یا گلیسرول برای حفظ رطوبت دست، مواد نگهدارنده و اسانس های طبیعی خوشبو کننده نیز در فرمولاسیون ساخت فوم دستشویی استفاده می شود.

مزیت اقتصادی بودن فوم دستشویی باعث استفاده ی فراوان این محصول در مکان های عمومی که مصرف مایع دست زیاد می باشد، شده است. مکان هایی مانند بیمارستان ه، کارخانجات، رستوران ها، هتل ها، مدارس و به طور گسترده ای در محل کار و منزل نیز استفاده می‌شود.

مایع دستشویی کرمی:

در فرمولاسیون مایع دستشویی کرمی از ترکیباتی مانند لانولین به عنوان نرم کننده ی طبیعی و مرطوب کننده مانند گلیسرین، ویتامین B5، اوره و سدیم لاکتات برای کاهش التهاب ناشی از خشکی و خارش و..  استفاده می شود.

اوره موجود در فرمول مایع دستشویی کرمی  باعث افزایش انعطاف پذیری سلولهای خشک پوست دست می شود که این کار رطوبت لایه های زیرین پوست را بیشتر می کند.

محصول مایع دستشویی کرمی به منظور استفاده ی افراد با پوست خشک و یا افرادی که به سلامت و نرمی پوست خود اهمیت می دهند طراحی شده است.

pH ساگاز فرمولاسیون مایع دستشویی کرمی با پوست دست، غنی از ترکیبات مختلف در حفظ رطوبت و نرم کنندگی باعث می شوداین ترکیب انتخاب مناسبی در فصل‌های سرد و خشک سال باشد.

liquid soap for hand

مایع دستشویی ضدعفونی کننده:

به واسطه تکمیل فرمولاسیون مایع دستشویی، یک جایگزین مناسب برای مواد شوینده های مایع دست معمولی، مایع های ضدعفونی کننده دست تولید شدند. محبوبیت این نوع از مایع دستشویی برای پیشگیری از بیماری آنفولانزا افزایش یافت.

درست است که شستشوی دست با آب در دمای بالا و مایع های دستشویی معمولی برای حذف باکتری، کثیفی و تازگی پوست مناسب است اما میزان ضدعفونی کنندگی در مایع های معمولی کمتر از مایع ضدعفونی کننده دست است.

ترکیبات موجود در این شوینده شامل برخی الکل ها مانند اتانول، ایزوپروپانول می باشد که در اثر تماس مداوم با پوست آسیب های جزیی وارد می کند. در نتیجه از این نوع شوینده های دست به تکرار نمی توان استفاده کرد. تنها در مواقعی که در محیط های بسیار آلوده ی قرار گرفته اید این نوع از مایع دستشویی بسیار مناسب می باشد.

فرمولاسیون مایع دستشویی

شاید برای شما سوال شود که مایع دستشویی چگونه درست می شود؟

ابتدا باید بدانید که فرمولاسیون مایع دستشویی تنوع بسیاری دارد. به همین شکل کیفیت محصولات نیز تحت تاثیر فرمول های مختلف برای تهیه ی مایع دستشویی قرار می گیرد. به طور کلی مواد استفاده شده در ساخت مایع دستشویی شامل:

*سورفکتانت ها

*امولسیون کننده ها

*نرم کننده ها

*فیلترهای UV

*مواد پورتئینی

*ترکیبات کف کننده

*پایدار کننده ی کف و مایع

*تقویت کننده های لیپیدی

*اسانس ها و رنگ ها می باشند.

استفاده از این ترکیبات در فرمولاسیون مایع دستشویی باید متناسب با نوع مایع و عملکرد آن باشد. در کنار این ها نباید از مواد اولیه بی کیفیت و کهنه استفاده شود. زیرا ممکن است باعث حساسیت و آسیب به پوست شود.

چه مایع دستشویی خوبه؟

در مورد ویژگی های فرمول مایع دستشویی خوب لازم است که به عملکرد آن قبل از هر چیزی اشاره کنیم.

 1. مایع دستشویی خوب است که به نحو احسن چرک و کثیفی را از دست ببرد.
 2. دچار مشکلات میکروبی نشود.
 3. ویسکوزیته مناسبی و رئولوژی خوبی داشته باشد. ویسکوزیته یکی از مهم ترین پارامترهای ساخت مایعات شوینده به ویژه مایع دستشویی می باشد. ویسکوزیته، گرانروی محصول است و به روش های مختلفی قابل اندازه گیری است.
 4. می توانید از دستگاه ویسکومتر بروکفیلد یا روش هایی مثل فورد کاپ استفاده کنید.
 5. لزوماً مایع دستشویی که ویسکوز است رئولوژی مناسبی ندارد. یک محصول می تواند به شدت ویسکوز باشد اما رئولوژی خوب نداشته باشد. رئولوژی نحوه ی جاری شدن و سنسوری مایع است که برای مایع دستشویی خوب باید به طور طبیعی باشد یعنی در هنگام ریختن مایع به ظرف دیگری و یا زمانی که روی دست شما قرار می گیرد اگر دستتان را به صورت شیب دار قرار دهید مانند عسل جاری شود و یک تکه حرکت کند رئولوژی مناسبی ندارد.
 6. برای سازنده روند ساخت مناسبی داشته باشد. یعنی در هر بار ساخت ویژگی های ثابتی برای مایع دستشویی بدست بیاید. به طور مثال ویسکوزیته در هر مرتبه از ساخت متفاوت نباشد، دو فازی نشود، تغییر رنگ ندهد.
 7. دارای رایحه ای خوب باشد و بوی بدی ندهد تا در استفاده از آن لذت بویایی هم ببریم. از همه مهم تر این است که قدرت آنتی باکتریال و میکروب کشی بالایی داشته باشد.
 8. در ساخت مایع دستشویی نباید از هیچ گونه ترکیبات غلظت دهنده ی سنتزی و طبیعی مانند HPMC، CMC، زانتان گام، سلولزگام استفاده شود. زیرا
 • در اثر سرد و گرم شدن ویسکوزیته ی خود را از دست بدهند.
 • ممکن است دوفازی شوند.
 • ضریب میکروبی شدن مایع بالا می رود.
 • مدل ویسکوزیته مایع به فرم ژله ای می شود و مقداری هوا در بین مایع گیر می کند.
مطالعه بیشتر:  مایع دستشویی و بررسی عملکرد آن بر سطح پوست

 

عوامل مهم در انتخاب مایع دستشویی مناسب

هنگامی که قصد خرید بهترین فرمولاسیون مایع دستشویی را دارید پارامترهای مهمی را باید در نظر بگیرید زیرا این شوینده در طول روز بارها و بارها در تماس با پوست دست شما قرار می گیرد.

در نتیجه عوامل مهمی مانند رطوبت دست، پ هاش (pH) پوست دست، حساسیت و خشکی پوست باید مد نظر باشند. در نتیجه مایع دستشویی مناسب است که موارد زیر را رعایت کند.

 • محافظت کننده و ترمیم کننده ی پوست دست باشد.
 • حاوی ترکیبات شیمیایی مضر و سمی مانند اکسیدان، فرمالین و پارابن نباشد.
 • حاوی انواع ویتامین های مناسب پوست دست باشد.
 • مشخصات ظاهری مناسب داشته باشد.
 • قدرت شویندگی، کف کنندگی و تمیز کنندگی بسیار بالا داشته باشد.

راه اندازی خط تولید مایع دستشویی

کارشناسان و متخصصان گروه شیمیچی آماده ی انجام همکاری و مشاوره ی تخصصی در زمینه ی خط تولید محصولات بهداشتی و شوینده مانند فرمولاسیون مایع دستشویی، به صورت زیر است:

 • شرایط خرید خط تولید شوینده
 • خرید و نحوه ی خرید مواد اولیه
 • اطلاعات تخصصی برچسب محصول
 • فرم سه برگی غذا و دارو
 • تحلیل بازار و مارکتینگ محصولات شوینده

مطابق با استانداردهای کشوری و بازار جهانی نیز برای مشتریان خود می باشند. با تکیه بر دانش کارشناسان ما که تخصص و تجربه ی تولید و فرمولاسیون انواع شوینده به طور ویژه مایع دستشویی و مایع ظرفشویی را دارند با خیالی راحت برای تولید مواد بهداشتی اقدام نمایید.

خدمات فرمولاسیون مایع دستشویی

همچنین گروه تخصصی مشاوران فرمولاسیون و ساخت مواد شوینده شیمیچی خدمات بی نظیری به مشتریانی که قصد تولید مواد شوینده به طور ویژه فرمولاسیون مایع دستشویی را دارند ارائه می دهد.

روال کار تنها ارسال فرمولاسیون و راهنمای تولید و ساخت نمی باشد بلکه موارد ساخت و تولیدات از قدم های اولیه یعنی خرید مواد اولیه، خاصیت و نقش هر ترکیب در فرمولاسیون، افزایش یا کاهش هر ماده در فرمول چه نتایجی خواهد داشت، بیان خواهد شد. به طوری که مشتریان ما بتوانند فرمولاسیون جدیدی به واسطه ی دانش کسب کرده از شیمیچی طراحی کنند.

 

شما می توانید از طریق تلفن تماس و شماره ی واتساپ با کارشناسان ما در ارتباط باشید. پاسخ دهی در سریع ترین زمان ممکن انجام می‌شود.

تلفن همراه و واتساپ: ۰۹۳۵۸۳۸۸۲۷۴

تلفن پشتیبانی: ۰۲۱۶۵۰۱۳۱۹۷ – ۰۲۱۶۵۰۱۳۲۰۶

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال پیام
سلام
شیمیچی پاسخگوی سوالات فنی شماست!