فرمولاسیون ضد عفونی کننده دست در شیمیچی

ضدعفونی کننده های دست، جایگزین مایع دستشویی

ضد عفونی کننده های دست در شکل های محلول، ژل یا کف (فوم)  به صورت تجاری موجود است. از ضدعفونی کننده های دست به طور کلی برای کاهش عوامل عفونی روی دست استفاده می شود.

با وجود اینکه در بیشتر شرایط شستن دست با آب و صابون مایع معمولاً ترجیح داده می شود اما استفاده از ضد عفونی کننده های دست رواج زیادی پیدا کردند. زیرا شوینده های مایع در از بین بردن انواع خاصی از میکروب ها مانند ویروس و باکتری کمتر موثر است. همچنین با توجه به فعالیت روزانه ی ما در خارج از خانه امکان دسترسی همیشگی  به آب و مایع دستشویی وجود ندارد در نتیجه محلول های ضدعفونی کننده ی دست بدون نیاز به آب کارایی مناسبی در پاکیزگی دست ها دارند.

با توجه به مزیت اصلی محلول های  ضدعفونی کننده در حذف ویروس، باکتری و میکروارگانیسم ها بیشتر مراکز پهداشتی و درمانی از مواد ضدعفونی کننده دست به جای شستن با مایع و آب استفاده می کنند.

ضدعفونی کننده های دست مبتنی بر الکل حداقل از دهه ۱۹۸۰ در اروپا مورد استفاده قرار گرفته است. نسخه های مبتنی بر استفاده از الکل معمولاً حاوی ترکیبی از الکل ایزوپروپیل، اتانول (الکل اتیل) هستند که گاهی اوقات با کاتیون های آمونیوم نوع چهارم (کوات) مانند کلرید بنزالکونیوم ترکیب می شوند. کوات ها در حدود حداکثر ۲۰۰ppm به منظور افزایش اثر ضد میکروبی اضافه می شوند.

نسخه های غیرالکلی نیز معمولاً حاوی کلرید بنزالکونیوم یا تریکلوزان هستند. اما نسبت به آنهایی که مبتنی بر الکل هستند، تأثیر کمتری دارند.

مطالعه بیشتر:  جرم گیر و ضدعفونی کننده ی گیاهی سطوح

تلفن همراه و واتساپ: ۰۹۳۵۸۳۸۸۲۷۴

تلفن پشتیبانی: ۰۲۱۶۵۰۱۳۱۹۷ – ۰۲۱۶۵۰۱۳۲۰۶

تاثیر غلظت الکل در ضدعفونی کننده های دست

بسته به سطوح مختلف بهداشت دست ها این محصولات بهداشتی در غلظت های مختلف تهیه می شوند. کارآیی بهداشت دست به استفاده از حجم کافی از یک ماده بهداشتی دست مناسب با تکنیک مناسب برای مدت زمان مناسب و در نهایت اطمینان از خشک شدن صحیح دست بستگی خواهد داشت.

سطوح بهداشت دست شامل

  • بهداشت دست اجتماعی – شستشوی معمول دست
  • بهداشت دست ضد عفونی کننده
  • بهداشت دست جراحی

استفاده از شوینده ی الکی و مالش آن ها بر سطح دست انواع مختلفی از باکتری ها، از جمله باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک و باکتری سل را از بین می برد. آنها همچنین بسیاری از ویروس ها از جمله ویروس آنفولانزا ، ویروس سرماخوردگی، ویروس های کرونا و اچ آی وی را از بین می برند.  مالش الکل روی سطح دست نسبت به سایر اشکال شستن دست در برابر بیشتر باکتری ها و قارچ ها و برخی از ویروس ها به میزان ۹۰٪ موثرتر است.

ایزوپروپیل الکل تقریباً ۱۰۰درصد کل باکتریهای تشکیل دهنده غیر اسپور را در کمتر از ۳۰ ثانیه، هم در محیط های آزمایشگاهی، اتاق عمل ها و مناطق پر خطر دارای میکروب و هم روی پوست انسان از بین می برد.

برخی از مواد ضد عفونی کننده دست  غلظت الکل بسیار کمی دارند. این باعث می شود که آنها در از بین بردن میکروب ها کمتر موثر باشند.  به طور مثال در غلظت های کمتر از ۶۰٪ الکل موجود در مواد ضدعفونی کننده، محلول نمی تواند زمان بیشتری از ۱۰-۱۵ ثانیه در برابر سلول های پورتئینی تحمل کند و پس از آن کارایی خود را از دست می دهد.

مطالعه بیشتر:  مایع دستشویی و بررسی عملکرد آن بر سطح پوست

نسخه های ضد عفونی کننده حاوی ۶۰٪ تا ۹۵٪ الکل بیشترین اثر را دارند.

 نقاط منفی ضدعفونی کننده های دست

  1. در کنار مزیت های زیاد ضدعفونی کننده های دست، برای حذف آلودگی و میکروب های کشته شده یا ضعیف شده از سطح دست همچنان به شستن با آب و صابون نیاز است و اثرگذاری بالای ضدعغونی کننده ها در از بین بردن میکروب ها به پاکیزگی منجر نمی شود تنها برای جلوگیری از ورود میکروب و آلودگی به درون بدن عمل می کند.
  2. ضدعفونی کننده های دست برای زمانی که دست شما چرب است ممکن  است موثر نباشند و همچنان به شستن با مایع دستشویی نیاز دارید تا ذرات چربی یا  کف کردن مایع شوینده از سطح پوست به طور کامل جدا شود.
  3. نکته ی دیگر در هنگام استفاده از محلول های الکلی ضدعفونی کننده باید توجه  شود، مراقبت برای عدم اشتعال آن است.
  4. ضد عفونی کننده دست مبتنی بر الکل در برابر طیف گسترده ای از میکروارگانیسم ها به جز هاگ ها (اسپور) کارایی دارند.
  5. وجود الکل ممکن است باعث خشکی پوست شود، برای جلوگیری از خشک شدن پوست ممکن است ترکیباتی مانند گلیسرول اضافه شود. همچنین استفاده از ژل های ضدعفونی کننده ی دست مبتنی بر الکل، به علت پایه ی آبی، پوست را کمتر خشک می کند و رطوبت بیشتری در اپیدرم باقی می گذارد. برخی پد های ضدعفونی کننده  نیز حاوی نرم کننده های پوستی هستند که به جلوگیری از خشک شدن کمک می کنند.

فرمولاسیون ضدعفونی کننده های دست

فرمولاسیون مختلف در تهیه ی ضد عفونی کننده مانند ژل دست،  در دسترس است.

مطالعه بیشتر:  فرمولاسیون مایع دستشویی| فرمول انواع مایع دستشویی| مواد شوینده

این دستور العمل ها حاوی آب استریل دیونیزه، الکل اتانول یا ایزوپورپیل الکل و نرم کننده هایی برای محافظت از دست و همچنین ترکیباتی که در حذف باکتری و ویروس ها کارایی دارند.

اگر آب دیونیزه شده استریل نشود، کیفیت میکروبیولوژیک محصول نهایی به طور مسخصی کاهش می یابد.

انگیزه ی مراکز ارائه ی خدمات فرمولاسیون محصولات بهداشتی مانند ضدعفونی کننده های دست، آن هم در شرایط حساس جهانی که در مقابله با ویروس کرونا قرار دارد، تعهد به تولید یک محصول با کیفیت و مقرون به صرفه می باشد. همچنین این محصول باید بسیار سریع، موثر و مناسب شرایط عمل کند.

نکته کلیدی در تولید یک محصول با کیفیت بالا، پیروی از قوانین عمومی و روش های خوب تولید است. کیفیت ماده ی اولیه ی استفاده شده و شرایط نگه داری آن بر ماندگاری محصول تاثیر بسیاری دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر از فرمولاسیون و ساخت ضدعفونی کننده های دست با کارشناسان مجرب شیمیچی تماس حاصل کنید.

تلفن همراه و واتساپ: ۰۹۳۵۸۳۸۸۲۷۴

تلفن پشتیبانی: ۰۲۱۶۵۰۱۳۱۹۷ – ۰۲۱۶۵۰۱۳۲۰۶

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال پیام
سلام
شیمیچی پاسخگوی سوالات فنی شماست!