تشکیل لجن و خزه در صنایع آبی، یکی از مشکلات پر تکراری است که معمولا صنعت گران با آن مواجه می شوند. وجود لجن در این صنایع علاوه بر ایجاد بو و ظاهر نامناسب در آب، باعث ایجاد یک بیو فیلم مضر می‌شود که کارایی تجهیزات را پایین می‌آورد. یکی از موثرترین و مقرون به صرفه ترین راه های جلوگیری از ایجاد لجن در آب استفاده از ماده‌ی DBNPA است. البته این ماده برای جلوگیری از رسوب مواد معدنی مناسب نیست. برای عدم رسوب مواد معدنی می‌تون از محصولات آنتی اسکالانت استفاده کرد.

ماده DBNPA به عنوان یک ماده ضد لجن شناخته می شود که توانایی نابودی سریع باکتری‌ها را دارد. چون این ماده یک ماده‌ی غیر اکسنده است، بنابراین باید قبل از ایجاد لجن و بیو فیلم به آب اضافه شود. اضافه کردن از این محصول پس از تشکیل بیو فیلم تاثیر چندانی یر تمیزی آب ندارد. زیرا که نمی تواند به داخل بیو فیلم نفوذ کند.

کاربرد‌ها 

همان طور که گفته شد، DBNPA به علت قیمت مناسبی که دارد در صنایع مختلفی کاربرد دارد که به برخی از آن‌ها در زیر اشاره می‌شود.

 • صنعت کاغذ سازی: DBNPA به عنوان یک نگه دارنده در صنعت کاغذ سازی به کار گرفته می شود. همچنین از خاصیت ضد لجنی این ماده برای کنترل لجن در ماشین‌های کاغذ سازی استفاده می‌شود.
 • صنعت آب و فاضلاب : یکی دیگر از صنایعی که به طور گسترده از DBNPA استفاده می‌کند، صنعت آب و فاضلاب هست.

استفاده از کلر یک روش شناخته شده برای ضد عفونی کردن آب است. ولی استفاده از ماده ضد باکتری DBNPA باعث کاهش کلر مصرفی می‌شود. البته در این روش نیز لازم است که در ابتدا به فاضلاب کلر اضافه بشود و بعد از آن مقدار کافی از ماده  DBNPA به فاضلاب افزوده شود. از آن جایی که این ماده یک ماده‌ی سازگار با محیط محسوب می‌شود، بنابراین کاهش مقدار مصرفی کلر و استفاده از DBNPA یک مزیت است.

 • صنعت تولید الکل (اتانول) : استفاده از DBNPA در صنعت الکل سازی دارای چندین مزیت است. اولا باعث کنترل رشد باکتری‌ها می‌شود. همچنین این ماده می‌تواند باعث افزایش بازده تولید الکل بشود. نکته جالب اینست که این محصول بر روی مخمر‌های تولید اتانول اثر سوئی نمی گذارد. البته این محصول همراه با سایر مواد مانند پلی سیکلیک‌ها به کار می‌رود.
 • فرآیند اسمز معکوس (RO):  در فرآیند اسمز معکوس به علت آلودگی آب بر روی غشاها یک فیلم تشکیل می شود. بنابراین جهت جلوگیری از تشکیل بیوفیلم بر روی غشا‌های فرآیند اسمر معکوس لازم است که یک ماده ی ضد باکتری و ضد لجن به آن اضافه بشود. DBNPA‌ به علت مزایایی همچون عملکرد سریع و سازگاری با این غشا‌ها یک گزینه‌ی مطلوب محسوب می‌شود.
مطالعه بیشتر:  آنتی اسکالانت خارجی، آنتی اسکالانت ROPUR

 

لطفا برای کسب اطلاعات جهت خرید DBNPA به صورت عمده و خرد از طریق زیر اقدام نمایید

تلفن همراه و واتساپ: ۰۹۳۵۸۳۸۸۲۷۴

تلفن پشتیبانی: ۰۲۱۴۴۳۴۰۱۳۱

مزیت‌های استفاده از  DBNPA

 • از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه هست.
 • عملکرد سریع
 • در غلظت‌های پایین نیز موثر هست.
 • موثر در برابر لژیونلا
 • سازگاری با محیط زیست
 • قابلیت استفاده در صنایع مختلف

غلظت‌های مورد استفاد ه از DBNPA  

تعیین غلظت‌ مورد نیاز از DBNPA برای جلوگیری از ایجاد لجن در آب به عوامل مختلفی وابسته است، که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌شود.

 • میزان آلودگی آب: طبیعی هست که هر چه آب آلوده‌تر و حاوی مقدار بیشتر یاز باکتری ها باشد برای از بین بردن آن‌ها بیشتر به ماده ضد باکتری نیاز هست.
 • روش تزریق : برای تزیق DBNPA‌ به محلول دو روش کلی وجود دارد. اول این که ماده ضد لجن به صورت مداوم (پویا) به محلول اضافه شود. بدیهی است که در این روش از غلظت های کمتر ولی تعداد دفعات بیشتری برای تزریق DBNPA استفاده خواهد شد. یک روش دیگر اینست که غلظت نسبتا زیادی از DBNPA‌ به یکباره به محلول اضافه شود.
 • زمینه کاربرد : همانطور که گفته شد DBNPA کاربرد گسترده ای در صنایع دارد. در هر صنعت باتوجه به ویژگی‌ها و محدودیت‌های آن مقدار غلظت مورد استفاده‌ی این محصول در آن متغییر است.

به طور کلی DBNPA  از غلظت های بسیار پایین  ۰٫۵ میلی گرم بر لیتر که در برخی از روش‌های تزریق پویا استفاده می‌شود تا چند صد میلی گرم بر لیتر  در صنایع مختلف کاربرد دارد.

مطالعه بیشتر:  ژل ماشین ظرفشویی/ قرص ماشین ظرفشویی/مواد شوینده ماشین ظرفشویی

حلال های مورد استفاده برای DBNPA

ماده DBNPA فقط تا حدودی در آب حل می‌شود.برای انحلال بیشتر، ابتدا آن را در حلال‌هایی مانند پلی اتیلن گلایکول حل می کنند و سپس محلول بدست آماده را در آب مخلوط می‌کنند.

نحوه‌ی فروش DBNPA

شرکت رایان شیمی شریف با سابقه‌ی درخشان در فروش مواد شیمیایی با کیفیت، آمادگی دارد در صورت نیاز شما به ماده ضد لجن DBNPA‌، محصول پودری DBNPA را با بالاترین کیفیت و با قیمت مناسب به صورت عمده (تناژ) و  به صورت خرد ( کیلویی)‌ به شما عرضه کند.

لطفا برای کسب اطلاعات جهت خرید DBNPA به صورت عمده و خرد از طریق زیر اقدام نمایید

تلفن همراه و واتساپ: ۰۹۳۵۸۳۸۸۲۷۴

تلفن پشتیبانی: ۰۲۱۴۴۳۴۰۱۳۱

ارسال پیام
سلام
شیمیچی پاسخگوی سوالات فنی شماست!