آنتی اسکالانت ازتولیدکنندگان بنام و مطرح داخلی و خارجی

آنتی اسکالانت که با نام های ممانعت کننده رسوب یا ضد رسوب هم شناخته می شود در صنایع آب کاربرد بسیار زیادی پیدا کرده است. آب خوراک سیستم های RO، بویلر ها و سیستم های کولینگ همواره دارای مقادیر زیادی از فلزات سنگین است که با رسوب بر دیواره ی تاسیسات و ممبران ها باعث افت شدید کارایی این سیستم ها می شود و بدین جهت خسارت های بسیاری به بار خواهد آورد. این امر موجب شده است که آنتی اسکالانت ها در سطح وسیعی مورد استفاده قرار بگیرد.

آنتی­ اسکالانت­ها مواد فعال سطحی هستند که از سه روش مانع از تشکیل رسوب می­شوند:

  • آنتی اسکالانت ­ها این توانایی را دارند که محلول فوق اشباع از نمک­ها را بدون تشکیل کریستال پایدار و شفاف نگه دارند.
  • آنتی اسکالانت­ ها مانع از رشد کریستال­های رسوب می­شوند. زمانی که کریستال­ها با بار سطحی مثبت جذب سطح می­شوند، آنتی اسکالانت­ ها با بار منفی جذب هسته­ های کریستالی می­شوند و از طریق ایجاد تعادل الکترواستاتیکی مانع از هسته ­زایی کریستال­ها در محلول می­شوند.
  • آنتی اسکلانت ­ها با ساختار آنیونی خود بین ذرات رسوب و کرسیتالی با بار سطحی مثبت قرار می­گیرند و منجر به پراکندگی مناسب ذرات رسوب در محلول می­شوند.

ترکیباتی که معمولا بیشترین رسوب را در تاسیسات ایجاد می کنند شامل کلسیم کربنات، کلسیم فلوراید، کلسیم سولفات، باریم سولفات، استرانسیوم سولفات، آهن و سیلیس می باشند. البته در این میان رسوبات سیلیسی و کلسیم فلوئورید کمتر رایج هستند و از لحاظ جغرافیایی در برخی از نقاط مستعد هستند.

یکی از بارز ترین ویژگی های آنتی اسکالانت ها این است که با ایجاد بار آنیونی مانع از به هم چسبیدن کریستال های رسوبی می شود و همین امر سبب دور شدن این کریستال ها از یکدیگر می شود. یافتن یک آنتی اسکالانت که کیفیت مطلوبی داشته باشد و همچنین اندازه قابل استفاده آن از اهمیت بالایی برخوردار است. تمامی دستگاه های تصفیه آب صنعتی در صورتی عمر بالایی خواهند داشت که آنتی اسکالانت مرغوبی در آنها به کار برده شود.

مطالعه بیشتر:  معرفی پودر ماشین لباسشویی خوب

بازدارنده­ های رسوب یا آنتی ­اسکالانت ­ها به طور گسترده­ای در سیستم­های صنعتی، مبدل­های حرارتی و تجهیزات آب شیرین کن یا RO، لوله ­ها و انشعابات و راکتورهای صنعتی کارخانه ­ها کاربرد دارند.

تمامی آب ها دارای مواد و املاح یکسانی نیستند و دارای تفاوت هایی می باشند. برخی از آب ها دارای سیلیس بالا ، برخی دیگر سولفات و برخی دیگر ممکن است دارای آهن بالایی باشند. از این رو برای تمامی آب ها نمی توان از یک مدل آنتی اسکالانت استفاده نمود و باید با توجه به نوع آب از آنتی اسکالانت های مخصوص و با دوزاج متفاوت استفاده نمود.

برخی از ویژگی های عمومی آنتی اسکالانت ها:

  • کنترل رسوبات کربناتی، فسفات ها و فلوئوریدی
  • کنترل آهن محلول و نامحلول در آب
  • جلوگیری از رسوب و گرفتگی سیلیکاتی
  • دیسپرس کنندگی
  • قابلیت استفاده برای انواع ممبران ها

# ضد رسوب برای سیستم های RO

# ضد رسوب بویلر

# ضد رسوب کولینگ

شرکت های صاحب نام در زمینه تولید آنتی اسکالانت:

DOW

ROPUR

BASF

AVISTA VITEC

FLOCON

ROCARE

DEQUEST

GENESIS

INAQUA

AVISTA

H2O Innovation

VECTOR

DAS

AQUATIC SOLUTIONS

PURE AQUA

AK-Kim Kimya

COSUN

– فروش ویژه فلوکن ۲۶۰

خواص فیزیکی فلوکن ۲۶۰

[table id=22 /]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال پیام
سلام
شیمیچی پاسخگوی سوالات فنی شماست!