سری فرمولاسیون تولید مواد شوینده با شیمیچی – بخش چهارم

سلام و عرض ادب

تولید سریع و کم هزینه

در این بخش نگاه عمیق تری به سازنده ها (سختی گیرها) با یک مثال عملی خواهیم داشت ولی قبل از آن، ترفند و پیشنهاد مناسبی رو برای آن دسته از عزیزانی که تمایل به شروع تولید دارند عنوان می کنیم؛ اکنون این امکان وجود دارد تا با تهیه مخلوط اکتیو مایعات شوینده، به سادگی و فقط با انجام رقیق سازی به تولید مواد شوینده دلخواه خود برسید.

بررسی بیشتر در آگهی فروش مخلوط اکتیو مایعات شوینده قابل مطالعه است ولی به اختصار و جهت بررسی کارشناسی باید گفت این روش در مواردی مورد استقبال قرار گرفته اند که یا محل اصلی تولید مواد اولیه از محل تولید و بسته بندی محصول دور است و هزینه های حمل و نقل گزاف است یا انبارداری مجموعه اقلام مواد اولیه جهت تولید، هزینه های خواب سرمایه زیادی را به تولیدکننده تحمیل می نماید، جایی که خرید هر قلم از مواد اولیه حداقل به صورت تناژ میسر است یا در موارد خرده فروشی به چندین برابر قیمت اصلی قابل تامین است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر برای تولید مایعات شوینده ظرفشویی، دستشویی و لباسشویی با قیمتی رقابتی به سادگی رقیق سازی و بسته بندی با شماره تلفنجهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن زیر تماس حاصل فرمایید.
۰۹۳۵۵۷۳۰۰۳۷ تماس حاصل فرمایید.

سازنده ها چه موادی هستند؟

سازنده ها در بحث شوینده، موادی هستند که با جذب کاتیون های چند ظرفیتی و فلزات سنگین مثل یون های کلسیم، منیزیم، آهن و … باعث نرم شدن آب شستشو شده و از این طریق بر کیفیت عملکرد سورفاکتانت ها می افزایند. همانطور که در بخش های قبل اشاره شد وجود این یون ها اثر منفی بر خواص شویندگی و کف کنندگی شوینده ها دارد و عامل رسوب سورفکتانت ها و ایجاد لکه های نامطلوب روی سطوح می شوند. همچنین یون های فلزی سنگین به صورت کاتالیستی موجب تخریب برخی اجزای تشکیل دهنده شوینده ها مثل آنزیم ها، اسانس، رنگ و سایر درشت ملکول ها می شوند.

مطالعه بیشتر:  غلظت دهنده مایع ظرفشویی

پس وجود سازنده ها (سختی گیرها) برای بهبود کیفیت آب و در نتیجه عملکرد بهتر و بهینه تر شوینده ها ضروری است. همچنین با ممانعت از ایجاد لکه ها و رسوب روی سطوح جامد ماشین های لباسشویی یا ظرفشویی عامل افزایش عمر این دستگاهها به حساب می آیند.

بسیاری از انواع ملکول های چرک از طریق پل هایی میانی به سطح (مثلا لباس) اتصال پیدا می کنند. این پل های میانی چیزی به جز یون های فلزی نیست پس با حذف سختی در محیط شستشو به حذف موثر لکه ها کمک میکنیم.

در بیشتر شوینده ها از چندین نوع مختلف سازنده به طور همزمان استفاده می شود.

انواع سختی گیرها

بر اساس ساختار و نحوه عملکرد سختی گیرها را دسته بندی می کنند:

• سختی گیرهای پایه آلی

• سختی گیرهای پایه معدنی

از نظر اهمیت سازنده ها، خیلی قاطع می توان گفت که شوینده ها را سورفکتانت ها و سختی گیرها تشکیل می دهند. البته در اینجا دسته فعال تر و البته قیمتی تر دیگری هم به نام شلاته کننده ها یا chelating agents معرفی می شوند که انواعی از سختی گیرها به حساب می آیند. 

♦ سختی گیرهای ارزان (عمدتا معدنی) یعنی سازنده ها

♦ سختی گیرهای نسبتا گران و موثر یعنی شلاته کننده ها

معروف ترین سازنده که یک سختی گیر معدنی هم به حساب می آید سدیم تری پلی فسفات (STPP) است که علاوه بر خواص عالی در نرم کنندگی آب، ضمن تنظیم pH در محدوده مطلوب شویندگی (با خاصیت بافری)، خواص anti-redeposition از خود نشان می دهد. خواص anti-redeposition به مفهوم عدم چرک شدن البسه تمیز در شستشوی همزمان با یک البسه کثیف می باشد!

مطالعه بیشتر:  خرید یک مایع دستشویی مناسب برای دست/بهترین مایع دستشویی در بازار

در بسیاری کشورها به خاطر مسائل زیست محیطی استفاده از سدیم تری پلی فسفات شامل قوانین سختگیرانه ای است. لذا شوینده های بدون فسفات (Phosphate free) همواره مورد توجه تولیدکنندگان شوینده بوده و منجر به ابداع استفاده از طیف وسیعی از سایر انواع سختی گیرها شده است.

به طور خلاصه خواص مطلوب حاصل از استفاده از سختی گیرها به شرح زیر است:

◊ حذف سختی آب با اتصال به یون های فلزی

◊ بافری شدن محیط شستشو در pH مطلوب شستشو

◊ جلوگیری از ترسیب مجدد چرک بر سطوح مورد شستشو

◊ قابلیت ترشدن و امولسیون کنندگی شوینده را بهبود بخشیده، چرک های چربی و روغنی را می شکند

◊ در محصولات پودری مثل پودرهای لباسشویی حامل اصلی شوینده به حساب آمده و پودر یا گرانول شوینده را می سازد

این بود خواص مورد انتظار از سازنده هایی مثل

مکانیزم عمل سازنده ها

روش عمل سازنده ها به طور کلی از سه حالت زیر خارج نیست:

• عمل به عنوان سکوئسترانت مثل تمام عوامل شلاته کننده (EDTA، فسفونات ها مثل HEDP و DTPMP، سیترات و… )

• عمل به عنوان تبادل گر یونی مثل سدیم آلومینوسیلیکات یا همان زئولیت

• عمل به عنوان عامل ترسیب دهنده مثل سدیم کربنات

بحث سازنده ها مثل بحث سورفکتانت ها در شوینده تمامی ندارد و تقریبا در تمام بخش های آتی در سری فرمولاسیون تولید مواد شوینده با شیمیچی مورد صحبت و اشاره خواهد بود. بخش بعدی را به ادوات مورد نیاز جهت تولید کارگاهی و کارخانه ای مواد شوینده اختصاص خواهیم داد.

ارادتمند شیمیچی

مطالعه بیشتر:  فروش DBNPA | فروش ضد خزه | فروش ضد لجن

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن زیر تماس حاصل فرمایید.
۰۹۳۵۵۷۳۰۰۳۷

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال پیام
سلام
شیمیچی پاسخگوی سوالات فنی شماست!