غلظت دهنده مایع ظرفشویی

6 ماه پیش

غلظت دهنده سنتزی مایع ظرفشویی شیمیچی

همانطور که در پست­های قبل از این اشاره کردیم، بخش مهمی از فرمولاسیون مایع ظرفشویی استفاده از غلظت دهنده­ای مناسب و سازگار با فرمول است. غلظت دهنده ای که در فرمولاسیون مایع ظرفشویی استفاده می­شود بایستی منجر به تغییر پایداری فرمول، تغییر رنگ و تغییر خاصیت کف کننده ­گی نشود.

در این قسمت به چند مورد از ترکیباتی که به عنوان غلظت دهنده مایع ظرفشویی کاربرد دارد و معایب و مزایای هر یک به طور مختصر اشاره می­کنیم:

پلی وینیل الکل: در بعضی از فرمولاسیون­ها از PVA پلی وینیل الکل به عنوان غلظت­ دهنده مایع ظرفشویی استفاده می­شود. گاهی ممکن است منجر به ته نشینی و تغییر پیداری فرمول در یک بازه زمانی طولانی مدت شود. به علاوه این ماده خود خاصیت دترجنت را ندارد و ممکن است میزان کف­کنندگی مایع ظرفشویی را کاهش دهد و منجر به تضعیف عملکرد پاک­ کنندگی آن شود. یکی دیگر از معایب این محصول به عنوان ویسکومر، تغییر بوی محصول و ایجاد بوی نامطبوع پس از یک مدت نگهداری در انبار است.

CMC : استفاده از CMC به عنوان ویسکومر در فرمولاسیون مایع ظرفشویی در مراحل پایانی ساخت محصول متداول است. این ترکیب سلولزی علاوه بر نقش غلظت دهندگی، به عنوان هموژنایزر و عامل نگهدارنده رنگ عمل کرده و معایب کمتری نسبت به PVA دارد. در بعضی از موارد این غلظت دهنده غیرسنتزی سازگار با سایر اجزای شوینده شما نخواهد بود و ممکن است منجر به ناپایداری محصول در بلند مدت شود و خاصیت کف کنندگی دترجنت­ ها را کاهش ­دهد.

غلظت ­دهنده ­های سنتزی شیمیچی: این نوغ غلظت­ دهنده نسبت به دو دسته قبل بیشترین سازگاری و تاثیر را به عنوان ویسکومر مایع ظرفشویی دارد. با استفاده از این دسته از محصولات شیمیچی دیگر نگران تغییر رنگ، تغییر پایداری فرمول و تغییر خواص پاک کنندگی و کف کنندگی دترجنت ها در فرمول خود بویژه در یک بازه زمانی طولانی مدت نباشید. علاوه بر این، این محصول خود قادر است خاصیت لکه بری و پاک کنندگی محصول شما را افزایش دهد. همچنین نقش موثر این محصول به عنوان غلظت دهنده میزان هزینه­ ها را در بخش تولید و مصرف به طور موثری کاهش مید­هد. این ترکیبات پلیمری می­توانند در فرمولاسیون­هایی که دارای Ph بالا هستند و از سفیدکننده­های قلیایی استفاده می­کنند، به عنوان غلظت دهنده استفاده شوند و پایداری خوبی در دراز مدت فراهم کنند.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب زهرا احمدپور

بدون دیدگاه